Zabawa dydaktyczna "Szal Pani Jesieni". Nauczycielka przedstawia dzieciom „gościa” - Panią Jesień. Dzieci otrzymują prezenty od Pani Jesieni - kolorowe liście. Każde dziecko otrzymuje kopertę z liśćmi (8 sztuk) i arkusz papieru z naszkicowanym konturem. Nauczycielka opowiada bajkę fragmentami, ilustrując je obrazkami. Boże Narodzenie | Paulina Pluta | Scenariusze | Scenariusze (Boże Narodzenie) Przedstawiamy: Świąteczne Spotkanie – scenariusz zimowego przedstawienia. Przedstawienie zimowe – wykorzystałam do niego czyjś scenariusz, znaleziony kilka lat temu w necie, nie znam autora. „Misiowe zabawy” – scenariusz zajęć obserwowanych dnia 21.11.2019r. w grupie 3-4 laków Cel nadrzędny: Wielozmysłowe działania z wykorzystaniem maskotek - misiów Cele ogólne: - zachęcenie do wypowiadania się na określony temat, - zapoznanie z historią powstania pluszowego misia, - wprowadzenie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych 1. „Pada śnieg”- zabawa orientacyjno-porządkowa - dzieci swobodnie biegają po sali przy dźwiękach tamburyna. Na przerwę w muzyce i sygnał słowny pada śnieg dzieci stają prościutko przy ścianie. 2. „Jestem coraz większy”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych - dzieci przechodzą do przysiadu. Nauczycielka gra na tamburynie Muzyczna rozgrzewka na powitanie. Nauczycielka pokazuje dzieciom tablicę. Zadaje dzieciom pytania dotyczące tego, co ona przedstawia. Nauczycielka rozkłada na dywanie ilustracje różnych zwierząt oraz roślin żyjących na wiosennej łące. Dzieci wybierają ilustracje, zawieszają je na tablicy – dzielą wyrazy na sylaby. Scenariusz zajęć Dzień Dziecka. Ponad 1000 scenariuszy zajęć dla przedszkola. Placówki. scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3 latków. Żeby zachować porządek, każda zabawka powinna mieć swoje stałe, nienaruszalne miejsce, na które po każdej zakończonej aktywności zostanie odniesiona. Dla 3-latków przydać się mogą nalepki z graficznym przedstawieniem co na danej półce, kąciku lub w pudełku mieszka. nika (ok. 10 dla każdego dziecka), liście zebrane na spacerze, klej i nożyczki dla każdego dziecka, ilustracja – rozwój i budowa słonecznika Nauczyciel siada z dziećmi w kole i pokazuje ilustracje przedstawiające budowę i rozwój słonecz-nika. Pyta i wskazuje, gdzie są korzenie, łodyga, liście, kwiat i nasiona. Obszar 3: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci. 3) Dziecko uważnie słucha (…) i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach. Obszar 5: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. 1) Dziecko dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia. 3. Stroje i rekwizyty: chłopcy przebrani ze piratów, dziewczynki za syreny 4. Dodatkowo przygotowane środki: sprzęt muzyczny i nagrania tańców i piosenek, krzesła dla widowni, upominki i dyplomy dla dzieci, podziękowania dla rodziców z Komitetu Rodzicielskiego, stoły z poczęstunkiem dla dzieci i dorosłych w osobnej sali. aLFa. Katalog Katarzyna Lisecka, 2013-01-14JaworznoZajęcia przedszkolne, ScenariuszeKonspekt zajęć w grupie dzieci 3-4 letnich : „Ptasia stołówka”-dokarmianie ptaków zimą. Konspekt zajęć dla 3-4-latków Prowadząca: mgr Katarzyna Lisecka Data: Czas pracy: 15 min. Temat: „Ptasia stołówka”-dokarmianie ptaków zimą. Cele ogólne: -Uwrażliwienie dzieci na los ptaków zimujących w Polsce; -Uświadomienie dzieciom konieczności systematycznego dokarmiania ptaków; -Rozpoznawanie i nazywanie ptaków: wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka; -Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania wiersza; -Wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności do realizacji zadań Cele operacyjne: Dziecko: -Wie dlaczego należy dokarmiać ptaki; -Zna ptaki, które spotykają się przy karmniku; -Wie czym dokarmiamy ptaki; -Potrafi odpowiedzieć na zadane pytania związane z usłyszanym wierszem; Metody: -czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielne doświadczenia; -słowne: rozmowa, objaśnianie, instrukcja; -oglądowe: obserwacja, pokaz. Formy pracy: grupowa. Pomoce dydaktyczne: wiersz B. Formy „Ptasia stołówka”, kolorowe plansze z ptakami, zdjęcia ptaków, album: J. Sokołowski „Ptaki ziem polskich”, 5 l butelka po napoju, nożyczki, drut, ziarna: słonecznika, siemienia, orzechy, słonina. 1. Powitanie piosenką: „Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś Ty, raz dwa trzy”. 2. Wysłuchanie wiersza B. Formy „Ptasia stołówka”: Ptasia stołówka Przyleciała chuda wrona i stado wróbelków. Stuku, puku w okieneczko pod rzędem sopelków. Mamo, mamo, daj mi kaszy, okruszków, słoninki. Zrobię zaraz stołóweczkę dla ptasiej rodzinki. Już za oknem jest wesoło, a dziobków stukanie mówi: stuk, puk, dziękujemy i tobie i mamie. 3. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza, odpowiadanie na pytania związane z treścią wiersza: -Jakie ptaszki przyleciały do okienka? -Dlaczego? -Czym możemy dokarmiać ptaki zimą? - Dlaczego ważne jest dokarmianie ptaków? 4. Demonstracja plansz i zdjęć ptaków oraz prezentacja albumu J. Sokołowskiego „Ptaki ziem polskich”. Rozmowa na temat ptaków, które odlatują do ciepłych krajów oraz tych, które zimują w Polsce. 5. Wspólne wykonanie karmnika dla ptaków. Nauczyciel wycina w butelce otwory z dwóch stron. Następnie do nakrętki przywiązuje drucik. Prosi dzieci, aby nasypały na dno butelki ziarenka słonecznika i siemienia, a także orzechy. Następnie wspólnie z dziećmi przywiązuje do słoniki druciki. Po skończonej pracy, wiesza za oknem sali przedszkolnej przygotowany karmnik oraz słoninkę. 6. Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za wspólną pracę. Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. Katalog Paulina S-ka, 2017-12-21JarosławZajęcia przedszkolne, KonspektyScenariusz zajęć w grupie 3-4 latków - zimowe zabawy Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 3 i 4 – latków Prowadząca: Paulina S Temat zajęć: My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Cele ogólne: - utrwalenie wiadomości dotyczących aktualnej pory roku – zimy, - rozwijanie inwencji twórczej, - tworzenie odpowiedniego klimatu potrzebnego do odbierania i wyrażania przeżyć artystycznych, - stwarzanie dzieciom możliwości do wyzwalania własnej spontanicznej ekspresji twórczej, - organizowanie sytuacji kształtujących otwartość wobec świata zewnętrznego i świata własnych uczuć Cele szczegółowe: Dzieci: - wypowiadają się swobodnie na dany temat, - wykonują zadania plastyczno-muzyczne, - odzwierciedlają ruchem treść opowiadania, - przestrzegają ustalone zasady bezpiecznej zabawy Metody pracy: - słowna: rozmowa, opowiadanie - ekspresyjna: improwizacja ruchowa, - praktycznego działania: działalność plastyczna - aktywizujące Formy pracy: - praca zbiorowa, praca indywidualna. Pomoce edukacyjne: - biała bibuła, biała tkanina, utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”, paski niebieskiej bibuły, czarno-białe gazety, arkusz papieru pakowego, dwustronna taśma samoprzylepna, niebieskie kartki papieru, białe koronki i firanki, biała farba, piosenka J. Koźbielskiego „Śniegowy bałwanek” Przebieg zajęć: 1. „Porozmawiajmy o zimie” – rozmowa wprowadzająca do zajęć: - Kto z was wie, jaką teraz mamy porę roku? - Co możecie robić zimą? - A z chmur co zimą pada? - Jak powinniśmy się ubierać zimą? - Dzisiaj pobawimy się w zabawy związane z zimą. 2. „Nasze śniegowe płatki” – zabawa plastyczna. Dzieci wydzierają dowolne kształty z białej bibuły marszczonej lub formują z niej małe kuleczki. Układają je na dużym kawałku białej tkaniny rozłożonej na podłodze. Dzieci ustawiają się dookoła tkaniny, chwytają za jej brzegi, unoszą do góry i lekko falują. Obserwują poruszające się bibułkowe śniegowe płatki. 3. „Jesteśmy płatkami śniegu” – ćwiczenie z zakresu analogii personalnej. Nauczycielka opowiada, a dzieci starają się wyobrazić sobie, jak może czuć się płatek śniegu. Próbują wyrazić to za pomocą ruchu, mimiki przy spokojnej muzyce, tańcząc ze zwiewnymi paskami bibuły. W tle utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”. „Wyobraźcie sobie, że jesteście płatkami śniegu. Każdy z was jest inny, piękny, niepowtarzalny. Poruszacie się lekko, delikatnie, tańczycie, wirujecie w koło. Jest wam dobrze, czujecie się wspaniale. Wokół siebie spotykacie inne płatki śniegu. Delikatnie się z nimi witacie, głaszczecie je, tańczycie delikatnie, na paluszkach. A teraz opadacie wolniutko na ziemię, zamykacie oczy i wyobrażacie sobie, jak wygląda taki śniegowy świat.” - Dzieci otwierają oczy, próbują opowiedzieć, jak się czuły, kiedy były płatkami śniegu. 4. „Bałwanek” – zabawy plastyczno-muzyczne. a) dzieci formują z czarno-białych gazet „śniegowe kule” - podrzucają je wysoko do góry, - rzucają w kolegów. (Przypominamy dzieciom o zasadach bezpiecznej zabawy, a przede wszystkim o tym, że nie wolno rzucać „śniegowych kul” w głowy kolegów). b) „Wspólne lepienie bałwana” – dzieci zbierają „śniegowe kule” i wyklejają sylwetę bałwana na dużym arkuszu papieru. Następnie nauczyciel pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? – Chętne dzieci naklejają we właściwym miejscu: kapelusz, oczy, nos, usta, guziki. c) „Zabawa wokół bałwanka” – śpiewanie piosenki „Śniegowy bałwanek” i taniec wokół bałwanka. 5. „A śnieżek pada i pada” – praca plastyczna. Dzieci otrzymują niebieskie kartki papieru. U góry kartki naklejają chmurki wycięte z białych koronek i firanek. Następnie wskazujący palec maczają w białej farbie i odciskają pod chmurkami jako padający śnieg. Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. Temat zajęć: Kłopoty Pani Wiosny Cele: Utrwalenie koloru zielonego. Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania. Rozwijanie myślenia poprzez wyszukiwanie rozwiązań problemów. Eksperymentowanie z kolorami. Doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów wg kolorów. Rozwijanie umiejętności malowania farbami przy użyciu pędzli. Rozwijanie wyobraźni i wrażliwości muzycznej. Wdrażanie do wspólnego, zgodnego realizowania zadań. Metody pracy: słowna, praktycznego działania Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa Przebieg zajęć: I. Powitanie się piosenką „Witaj…” z wykorzystaniem piłki. II. Wniesienie przez żabkę listu od Pani Wiosny. III. Odczytanie go dzieciom etapami, dzieląc list na prośby Kochane dzieci! Witam Was serdecznie. Na pewno wiecie już, że odeszła od nas zima i przyszłam do Was ja- czyli Wiosna. Niestety złośliwa Zima odchodząc zrobiła mi kilka psikusów a sama nie potrafię sobie z nimi poradzić dlatego proszę Was o pomoc. 1. Zima pomieszała mi w koszyczku wszystkie kwiatki. Nie wiem co mam w takiej sytuacji z nimi zrobić. Pomóżcie mi proszę. 2. Ptaki które miały ze mną miały przylecieć zabłądziły, ponieważ zapomniały o zasadach ruchu drogowego i powietrznego. Przypomnijcie im proszę na jakim świetle można lecieć a na jakim trzeba się zatrzymać. 3. Psotna Zima zabrała mi zieloną farbę, którą miałam pomalować trawę i liście a zostawiła mi tylko czerwoną, żółtą, niebieską i białą. Podpowiedzcie mi co mogę zrobić, aby zdobyć zieloną farbę. 4. Tak długo spałam przez ten zimowy czas, że zapomniałam jak się maluje. Podpowiecie mi? 5. Mam jeszcze do Was jedną prośbę: załóżcie zielone bluzeczki i zatańczcie dla mnie najpiękniej jak potraficie. Gorąco Wam dziękuję za pomoc. W nagrodę obiecuję, że od tej pory słoneczko będzie dla Was świeciło i ptaszki będą Wam śpiewały, a ja zostanę z Wami aż do lata. IV. Spełnienie prośby 1: Segregowanie kwiatów wg kolorów. Dzieci układają kwiaty na chuście animacyjnej dobierając ich kolor do koloru pola. V. Spełnienie prośby 2: Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zielone światło leć- czerwone światło stój” Dzieci – ptaki biegają po całej sali machając rękoma gdy jest podniesiony zielony krążek, gdy nauczyciel podniesie do góry czerwony zatrzymują się. Zabawa jest kilka razy powtórzona. VI. Spełnienie prośby 3: Mieszanie farb w celu uzyskania zielonej. Dzieci siadają do stolików na których stoją po 2 kolory farb (niebieska i czerwona, czerwona i żółta, żółta i niebieska, czerwona i biała). Każde dziecko miesza oba kolory na swojej kartce, sprawdzając jaki kolor powstanie ze zmieszania dostępnych im farb. Gdy sprawdzą jakie kolory należy ze sobą pomieszać, aby otrzymać zielony proszą panią woźną o wymieszanie takiej ilości farby aby mogły pomalować szary papier. VII. Spełnienie prośby 4: Prezentacja w jaki sposób maluje się farbami przy użyciu pędzli. Dzieci wspólnie zamalowują zieloną farbą szary papier. VIII. Umycie rąk po pracy. IX. Spełnienie prośby 5: Improwizacja muzyczno – ruchowa. Dzieci zakładają zielone koszulki i wykonują dowolny taniec przy muzyce. X. Przeliczenie się w kole z wykorzystaniem piłki. (Jest to znak dla dzieci ze skończyła się zabawa z nauczycielką i mogą rozpocząć dowolną zabawę)